Petr Skokan 1 – od Koroze k CI5 (Českolipský underground 38)

Verze pro tisk |

Petr Skokan je mnohým Českolipanům známý především jako politik. Byl starostou města, hejtmanem, senátorským kandidátem a v tomto volebním období je poslancem parlamentu České republiky za Věci veřejné. V restauraci Nový Saigon jsme se však nesešli, abychom rozebírali vládní koalici či lékařskou krizi. Vzpomínali jsme na jeho kariéru muzikantskou.

V jednom z minulých dílů Undergroundu se mihlo jméno jeho strýce Martina Skokana, u něhož se poprvé setkal s bigbítem. Mohlo mu být třináct let, když v strýcově dokské garáži vzal poprvé do rukou kytaru. Na úvod ale vzpomněl i na Vencu Jelínka: „Vidím ho, jak hraje na stole na kytaru a na ruce má bílou rukavičku.“

S hudbou se však seznamoval odmalička, především babička kontrolovala jeho rodiče, zdali malého Petra posílají na hodiny klavíru k manželům Šahanovým, kteří bydleli v Moskevské ulici. Do lidové školy umění chodil v České Lípě či právě zmíněných Doksech, kde chvíli žil po rozvodu rodičů. Piánu unikl až s odchodem na internát do Liberce.

„Zajímal jsem se o slečny, ale ony se nějak nezajímaly o mě. Tak jsem se začal jako samouk učit hrát na kytaru. Moc velká změna to nebyla, protože slečny sice seděly u mě … ale na klínech mých kamarádů,“ vysvětlil, proč ho nakonec uchvátila kytara.

Na internátu založil v roce 1979 svou první kapelu. Jmenovala se Koroze. Petr Skokan rád vzpomíná na vychovatele Špačka, který kvůli nim vedl hudební kroužek. Na svůj první koncert v kině Varšava si vezli aparaturu na dvoukoláku půjčeném od školníka. Většinou však vystupovali ve známém klubu mládeže SSM s dobovým názvem Plamen. Jádro kapely tvořili spolužáci z České Lípy: Jan Novotný (sólová kytara), Ivan Hajžin (bicí). Později se přidal Ivo Novotný s druhou kytarou. S odchody na vojnu nastaly další změny – na klávesy začal hrát Mirek Šmíd, později Jaroslav Fotr. V průběhu let se stal z Petra Skokana kapelník. „Uměl jsem sjednávat kšefty,“ prozradil prostý důvod. Ale Jaroslavu Fotrovi dokonce chodil i na rodičovské schůzky, aby si pohlídal, že ve škole vše klape.

Kapela Petra Skokana se jmenovala Koroze v letech 1979 až 1983. Podle stranických dohlížitelů však nebyl tento název příliš optimistický, tak došlo ke změně. Musel jsem se smát, když jsem zjistil, že se přejmenovali na Korekci. „Jenže to nebyla ta korekce, kterou myslíte vy,“ pochopil můj smích Petr Skokan. „Jméno vzniklo podle potenciometrů na zesilovači.“

Nebylo snad českolipského muzikanta, který by nevzpomněl na okresního kulturního pochopa Jitku Flanderkovou. Ale Korekce získala přehrávky celkem v pohodě, takže Petr Skokan si zase tolik nerýpl. „Větší problém byl s tehdejším ředitelem gymnázia Danielem. Ten nám zakázal hrát na maturitním plese. Když jsem se byl ptát, v čem je problém, vytáhl slovník a ukázal mi význam slova korekce.“

Plus minus od roku 1986 se jmenovali Kyklop. „To si mě zase pozval vedoucí odboru kultury ONV Medelský. Měl stůl, kde na jedné straně stála bysta Lenina a na druhé Gottwalda. Ten váš název, to není dobrý, řekl mi. Víš, kdo ten Kyklop vlastně je? Dyť on chtěl toho Odyssea sežrat. To nevzbuzuje nic pozitivního.“

Vystřídali ještě několik názvů. Komické byly třeba následující zkratky. HSPS – oficiálně šlo o Hudební soubor pozemních staveb. Tento podnik byl jakýmsi patronem jejich hraní.  Každému zasvěcenému však bylo zřejmé, že jde o Hudební soubor Petra Skokana. Krátkého trvání měl i název kapely Celkem inteligentní kvintet. Když se totiž na plakátech objevila zkratka CI5, byl opět průšvih. CI5 neboli Criminal Intelligence 5 je tajná složka britské policie v seriálu Profesionálové, který byl populární i v komunistickém Československu.

Fotografie jsou z archívu Petra Skokana.

--

Petr Skokan (1963), kapelník, basová kytara, zpěv v kapelách Koroze, Korekce, Kyklop, HSPS, Celkem inteligentní kvintet, Noční jízda.

Nahoru

Komentáře

Re: Petr Skokan 1 – od Koroze k CI5 (Českolipský underground 38)

Typické nicneříkající nomenklaturní názvy.Někdy mám pocit,že ta jména tyto kapely fasovaly přímo na OV KSČ.Tady bych už ten seriál ukončil,to zkrátka nemá cenu.Ještě že nevíme co hrály ty vokálně instrumentální soubory.Skokan asi nebyl žádný progres ani za mlada.

Nahoru

Re: Petr Skokan 1 – od Koroze k CI5 (Českolipský underground 38)

Skokana nemusím a z vlastních zkušeností vím, že basovka byla v kapelách na posledním místě. Tu dostalo do ruky to nevětší kopyto! Josou ale i páni mistři, kteří na basu hrají jak bozi. Skokan je pro mě ubohej karierista se skříní plnou obnošených politických kabátů!

Nahoru

Re: Petr Skokan 1 – od Koroze k CI5 (Českolipský underground 38)

Takový Jack Bruce by z něj nadšen asi nebyl.Ani Guma Kulhánek.

Nahoru